İzmir Kâtip Çelebi Ünivesitesi Slogan

Üniversite, Kayıt, Hazırlık Sınıfı Hakkında

1-Fakülteniz ile ilgili tanıtım, bilgilendirme, iş olanakları, kontenjan ve puan tabloları vb. nereden ulaşabilirim?

https://muh.ikcu.edu.tr/AdayOgrenci/SubIndex linkini ziyaret edebilirsiniz.

 

2-Bölümleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?

Fakültemiz bölümleri hakkında bilgi için

 https://muh.ikcu.edu.tr/S/18574/bolumlerimiz  ve  https://muh.ikcu.edu.tr/S/18571/egitim 

adresini ziyaret ediniz.

 

3-Üniversiteye ilk kayıt için şahsen gelmeme gerek var mı, bir başkası benim yerime kayıt yaptırabilir mi, herhangi bir evrak teslim etmeli miyim?

TC uyruklu öğrencilerin Üniversite kayıtları elektronik ortamda yapılmaktadır. Herhangi bir evrak teslim edilmesine gerek yoktur. Uluslararası öğrencilerin ilk kayıtlarda ve yatay/dikey geçiş kayıtlarında şahsen bulunmaları gerekmektedir. 

 

4-Hazırlık sınıfına yeni kayıt yaptıran öğrenciler belgelerini nereden alabilir?

Öğrenci belgesi, transkript vb. evraklarını ilgili Yabancı Diller Yüksekokulu’ndan veya ÜBYS Belge Taleplerinden alabilirsiniz. 

 

5-Yabancı dil hazırlık sınıfında eğitim öğretimin süresi ne kadardır?

Fakültemiz bölümlerinde İngilizce Hazırlık sınıfı zorunlu olup ilk yıl Fakültemize yapılan kayıt işlemlerine müteakip olarak otomatik olarak hazırlık eğitimi kaydı da yapılmış olur. Yabancı dil hazırlık eğitimi en fazla 2 sene olup 2. sene harç yükümlülüğü gelmektedir. 2 sene sonunda başarılı olamayanların kaydı silinir.

 

6- Yabancı dil hazırlık sınıfında iki yıl üst üste başarısız olan öğrencinin durumu ne olur?

Zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin Türkçe öğretim yapan yükseköğretim programlarına yerleştirilmelerine ilişkin başvurular ÖSYM tarafından alınmaktadır. Duyurular ve başvuru formu ÖSYM web sayfasında ilan edilmektedir. Üniversitemiz sadece başvuru formunda öğrencinin ilişiğinin kesildiği tarihi onaylamakla yükümlüdür.

 

7- İngilizce Hazırlık Programı'ndan muaf olma şartları nelerdir?

İngilizce Hazırlık Programı’ndan CPT Sınavı ve belgeli muafiyet olmak üzere 2 şekilde muaf olunabilir. (Bakınız: Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Sınıfı Yönergesi 6 Md./ 7. Md.)

 

8- İngilizce Hazırlık Programı derslerine devam zorunluluğu var mıdır? 

Yabancı Diller Yüksekokulunda derslere devam zorunludur. Öğrenciler bulundukları kurun derslerine % 85 oranında devam etmekle yükümlüdürler. (Bakınız: Yabancı Diller Yüksekokulu Hazırlık Sınıfı Yönergesi 9 Md.)

Menüyü Kapat